Pracoviská, ktoré očkujú pred cestou do zahraničia a vydávajú medzinárodný očkovací preukaz
Bratislava
Inštitút očkovania a cestovnej medicíny s. r. o. Teslova 33, 821 02 Bratislava
www.inocem.sk
Tel: +421 2 44635473
Mobil: +421 915 889054
bakos@inocem.sk
Poliklinika cudzokrajných chorôb, ZAMA s.r.o.
Americké námestie 3, 81108 Bratislava
Telefón: 02/5292 5688
Mobil: +421 911 100 706
Martin
Klinika infektológie a cestovnej medicíny036 59 Martin, Kollárova 2,
telefón/fax: 043/413 39 87
www.jfmed.uniba.sk
szilagyiova@jfmed.uniba.sk
Košice
Stredisko pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu,Rastislavova 43, KOŠICE
tel. 055/615 2204
fax 055/615 2229
occh@fnlp.sk
Aktuálne odporúčania pri cestách do zahraničia
Odporúčania podľa ročenky Svetovej zdravotníckej organizácie
"International travel and health" pre rok 2009 (prehľad)
viac informácii
očkovanie pri cestách do zahraničia
očkovanie pred cestou do zahraničia je jednou z najúčinnejších foriem ako zabrániť nakazeniu a ochoreniu v zahraničí na tie infekčné choroby, proti ktorým je možné sa očkovaním chrániť. Cestovateľ sa tak vyhne nepríjemnostiam a negatívnym zážitkom z navštívenej krajiny. očkovaniu je potrebné venovať náležitú pozornosť a dostatočný časový priestor. Vzhľadom na to, že niektoré očkovania majú viacdávkovú schému, je vhodné konzultovať očkovanie minimálne 6-8 týždňov pred odchodom. Lekár podľa destinácie, charakteru a dĺžky pobytu a aj podľa zdravotného stavu cestovateľa zostaví individuálny očkovací plán. V prípade návštevy krajín, kde sa vyskytuje malária odporučí aj antimalarické lieky, ktoré je potrebné počas pobytu úžívať. Každý cestovateľ by si mal ešte pred návštevou očkovacieho centra skontrolovať, či má platné očkovanie proti tetanu, záškrtu a detskej obrne. Tieto informácie mu poskytne jeho ošetrujúci lekár, ak uplynula platnosť očkovania, preočkuje ho. Platnosť očkovania proti tetanu a záškrtu je 15 rokov.Najprv sa vykoná povinné očkovanie. Medzi povinné očkovanie pre cestovateľov patrí iba očkovanie proti žltej zimnici. Musí sa vykonať najneskôr 10 dní pred príchodom do endemickej oblasti. Je to interval, za ktorý sa vytvoria protilátky, ktoré chránia pred ochorením. Platnosť očkovania je 10 rokov. Po aplikácii očkovacej látky proti žltej zimnici nie je možné mesiac vykonať ďalšie očkovanie. K povinným očkovaniam možno eventuálne priradiť aj očkovanie pútnikov odchádzajúcich do Mekky a Mediny v Subsaharskej Arábii. Povinné očkovanie vykonávajú očkovacie centrá. Potvrdenie o očkovaní vydajú v medzinárodnom očkovacom preukaze, kde je tomuto očkovaniu vyhradená jedna strana. Očkujúci lekár tam vypíše iniciály očkovanej osoby (meno, priezvisko, dátum narodenia, pohlavie, štátnu príslušnosť), názov ochorenia, proti ktorému sa očkuje, názov očkovacej látky, výrobné číslo a šaržu, dátum očkovania, dátum odkedy dokedy je očkovanie platné, pridá svoj podpis a otlačí tam úradnú guľatú pečiatku očkovacieho centra. Pri očkovaní proti žltej zimnici sa do preukazu vlepí štítok z očkovacej látky. očkovanec podpisom potvrdí, že absolvoval očkovanie. Pre pravidelné a odporúčané očkovania je v medzinárodnom očkovacom preukaze vyhradená iná strana.
Ako ďalšie sa vykonávajú očkovanie odporúčané. K nim patrí očkovanie proti žltačke typu A a B, brušnému týfusu, detskej obrne, záškrtu, meningokokovej meningitíde, besnote, japonskej encefalitíde, cholere a chrípke. Odporúčané a pravidelné očkovanie môže vykonávať a zaznamenať do medzinárodného očkovacieho preukazu aj ošetrujúci lekár cestujúcej osoby. Takéto očkovanie lekár potvrdí svojim podpisom a pečiatkou. V tomto prípade sa nevyžaduje úradná pečiatka očkovacieho centra.
očkovanie však nechráni cestovateľa pred všetkými infekčnými chorobami. Môže ochorieť na nákazu, proti ktorej nie je vyvinutá očkovacia látka. Preto je potrebné , aby sa oboznámil s rizikami chorôb v navštívenej oblasti a možnosťami ich prevencie. Ide predovšetkým o opatrenia zamerané na hygienu rúk, bezpečnosť potravín a vody, ochrany pred komármi, iným hmyzom a neznámymi zvieratmi. Na cestu je vhodná lekárnička, ktorej vybavenie nájdete na stránke www.medikus.sk.
V nasledujúcom texte je uvedený výpis ochorení, proti ktorým sa dá zaočkovať. Informácie sú informatívneho charakteru a v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu u lekára. Bližšie informácie o očkovaní pred cestou do zahraničia je možno získať na ktoromkoľvek Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v SR – odbore epidemiológie (http://www.epis.sk/InformacnaCast/SietVZ.aspx), prípadne v očkovacích centrách: oddelenia cudzokrajných chorôb vo fakultných nemocniciach v Bratislave (t. č.: 02/52 96 27 32), Martine (055/ 61 52 204) alebo v Košiciach (043/41 31 680), a Inštitúte očkovania a cestovnej medicíny v Bratislave (02/44 63 54 73).
Tejto problematike sa venujú webové stránky:
V slovenčine: http://www.medicus.sk/icesty.htm
V angličtine: http://wwwn.cdc.gov/travel/default.aspx ; http://www.who.int/ith/en/index.html