Japonská encefalitída (zápal mozgu)
Aká je to choroba ?
Japonská encefalitída B je akútne ochorenie, ktoré spôsobuje vírus. Ochorenie prebieha prevažne bez príznakov ako veľmi ľahké. V malom percente nakazených však postihuje centrálny nervový systém, u niektorých ochorenie postupuje veľmi rýchlo, nastupujú obrny, až chorí upadajú do kómy. U časti takto chorých zanecháva prekonané ochorenie trvalé následky. Ochorenie prenáša komár, rezervoárom je najčastejšie prasa domáce.
Je možné ochorenie liečiť?
Keďže sa jedná o vírusové ochorenie, liečba je symptomatická a nebýva vždy úspešná.
Vyskytuje sa ochorenie na Slovensku?
Výskyt ochorenia na Slovensku nebol zaznamenaný, nakoľko sa jedná o endemickú nákazu niektorých Ázijských krajín.
Je možné ochorenie zavliecť zo zahraničia?
Japonská encefalitída typu B sa vyskytuje v juhovýchodnej Ázii, najčastejšie v letnom a jesennom období.
V Číne, Japonsku, Kórei, Vietname, na Indickom subkontinente a Oceánii sa zaznamenáva ročne okolo 30 000 ochorení, z ktorých asi 5 000 končí smrťou. Nákaza na Slovensko možno importovať avšak na Slovensku nie sú klimatické podmienky pre jej šírenie.
Ako sa možno pred ochorením chrániť?
Účinnou ochranou proti ochoreniu je očkovanie, ktoré spolu s použitím ochranných prostriedkov proti komárom pomáha zabrániť ochoreniu. Na očkovanie sa používa neživá očkovacia látka, ktorá sa aplikuje injekčne do svalu.
Je očkovanie proti Japonskej encefalitíde pred cestou do zahraničia povinné?
Nie, očkovanie proti Japonskej encefalitíde je odporúčaním očkovaním. Očkovanie sa odporúča vykonať len výnimočne a to u osôb, ktoré budú 4 týždne a viac pobývať v endemických krajinách a to najmä na vidieku a to predovšetkým z profesionálnych dôvodov a len výnimočne turistom, ktorí sa tak isto zdržia v endemických oblastiach dlhšie.
Poznámka: Očkovacia látka nie je na Slovensku registrovaná, jej výrobcom je Japonsko a možno ju pre výnimočné prípady zakúpiť v Rakúsku.
Je očkovanie bezpečné?
Vakcína je inaktivovaná, môžu sa vyskytnúť postvakcinačné reakcie bezprostredné alebo neskoršie, preto je vhodné očkovanie dokončiť najneskôr 2 týždne pred odchodom.
Kedy sa treba dať zaočkovať?
Očkovanie treba vykonať optimálne 1 mesiac pred odchodom do endemickej oblasti. Základné očkovanie pozostáva z 3 dávok podaných v intervale: 0., 7. a 30., deň. Výnimočne je možné použiť skrátenú schému: 0., 7. a 14.deň. Ak nie je možné z časových dôvodov aplikovať tri dávky, aplikujú sa dve dávky s odstupom 1 týždeň. Protilátky sa vytvoria u 80% očkovaných, pri kompletnej klasickej trojdávkovej schéme je ochrana takmer u 100% očkovaných. Ochrana trvá 2 roky, potom je potrebné preočkovanie.