Detská obrna (Poliomyelitída)
Aká je to choroba?
Detská obrna je akútne infekčné ochorenie, ktoré pri typickom priebehu vyvoláva chabé obrny kostrového svalstva, najčastejšie dolných končatín. Počas rekonvalescencie sa môžu niektoré paralýzy zlepšiť. Ale paralýzy, ktoré pretrvávajú viac ako 60 dní ostávajú s vysokou pravdepodobnosťou trvalé. Inkubačný čas ochorenia je 7-12 dní. Prameňom nákazy je vždy človek, často s ľahkou nerozpoznanou formou ochorenia. Prenos nákazy sa uskutočňuje najčastejšie fekálno-orálnou cestou, vírus je už od tretieho dňa infikovania prítomný v stolici. Pred zavedením očkovania sa smrtnosť ochorenia pohybovala od 5-14% chorých a rovnako toľko chorých malo trvalé následky po prekonaní v podobe ochrnutia končatín.
Je možná liečba tohto ochorenia?
Vzhľadom k tomu, že sa jedná o vírusové ochorenie, liečba je opäť tzv. symptomatická, to znamená, že spočíva v tlmení príznakov ochorenia, ošetrovaní ochrnutých končatín a rehabilitácii.
Vyskytuje sa ochorenia na Slovensku?
Výskyt detskej obrny nebol na Slovensku zaznamenaný od r.1960.
Je možné jeho zavlečenie z iných krajín?
Svetová zdravotnícka organizácia sa usiluje o celosvetové vykorenenie (eradikáciu) tejto choroby, podobne ako sa to podarilo u pravých kiahní. Ochorenie sa už nevyskytuje v Európe, podobná situácia je aj na oboch amerických kontinentoch. Ochorenia sa však vyskytujú v Afrike a v Ázii, preto zavlečenie choroby je celkom reálne.
Ako sa možno pred ochorením chrániť?
Pred ochorením chráni očkovanie proti detskej obrne. Od roku 1960 sa očkovalo živou očkovacou látkou podávanou v tekutej forme tzv. „na lyžičku“. Od r. 2005 sa podáva len neživá očkovacia látka injekčne.
Je očkovanie bezpečné?
Očkovanie je bezpečné, nežiadúce účinky sú po aplikácii injekčnej formy očkovacej látky vzácne. Ojedinele sa môže vyskytnúť bolestivosť v mieste vpichu, začervenanie, zatvrdnutie alebo opuch. Z celkových reakcií sa môže vyskytnúť teplota do 38 °C, významné celkové reakcie ako napr. obrny po očkovaní neboli hlásené.
Kedy sa treba dať očkovať?
Základné očkovanie sa vykonáva u detí od prvého dňa 10. týždňa tromi dávkami vakcíny. Očkuje sa neživou očkovacou látkou v kombinácii s očkovaním proti záškrtu, čiernemu kašľu, tetanu, vírusovej hepatitíde B, hemofilovým invazívnym infekciám. Súčasne, do iného ramena sa podáva očkovacia látka proti pneumokokovým infekciám.
Preočkováva sa v 6. a 13. roku života. V šiestom roku sa očkuje kombinovanou očkovacou látkou proti záškrtu, čiernemu kašľu a tetanu, v 13. roku života v kombinácii s očkovaním proti diftérii a tetanu.
Očkovanie pred cestou do zahraničia sa odporúča u osôb starších ako 40 rokov ak idú do krajiny , kde sa detská obrna vyskytuje. Očkovanie sa má vykonať minimálne 14 dní pred odchodom do endemickej oblasti, aby bol dostatočný čas na vytvorenie protilátok.
Je očkovanie proti detskej obrne pred cestou do zahraničia povinné?
Nie, očkovanie proti detskej obrne je odporúčaným očkovaním. Lekár ho odporúča osobám starším ako 30 rokov pred cestou do krajín, kde sa ešte detská obrna vyskytuje. Medzi takéto štáty patrí Nigéria, Pakistan, India a Afganistan. V niektorých krajinách došlo k opätovnému šíreniu nákazy v dôsledku jej zavlečenia z endemických krajín a nedostatočnej preočkovanosti. Oblasti bez detskej obrny sú Severná a Južná Amerika, Európa a oblasť Pacifiku.