Besnota
Aké je to ochorenie?
Je to vždy smrteľné ochorenie prenosné zo zvierat na ľudí. Postihuje predovšetkým centrálny nervový systém v dôsledku čoho sa pozorujú poruchy vedomia, zvýšená dráždivosť, parézy a paralýzy.
Ochorenie má niekoľko fáz. Prvá fáza, niekoľkodňová, je charakterizovaná únavou, teplotou, bolesťami v záhlaví, spavosťou a bolesťami v mieste poranenia. Dochádza k psychickým premenám. Ďalšia je fáza zvýšeného podráždenia. Pacient je nepokojný, dezorientovaný, hyperaktívny, má halucinácie a neprimerané správanie (sliní, hryzie). Charakteristické sú bolestivé kŕče prehĺtacích a hrtanových svalov vo forme záchvatov. Tie sú sprevádzané dušnosťou a zmodraním kože a tváre. Posledná je fáza ochrnutia. V nej sa objavujú obrny najmä hlavových nervov. Chorý zomiera pri plnom vedomí, udusením pri obrne dýchacích svalov.
Pôvodcom ochorenia je vírus, ktorý je pomerne odolný voči vplyvom vonkajšieho prostredia. Vírus, ktorý sa dostane do organizmu sa šíri z miesta vniknutia infekcie do centrálnej nervovej sústavy, tu sa množí a vyvoláva zápal mozgu. Vírus sa do organizmu dostáva pohryznutím besným zvieraťom, pretože sa vylučuje prakticky iba slinami chorého zvieraťa. Extrémne vnímavé na besnotu sú líšky a z hospodárskych zvierat hovädzí dobytok. Choroba je veľmi nebezpečná, pretože môže postihnúť všetky druhy teplokrvných zvierat, teda aj psov, mačky a taktiež aj človeka. Besnota nie je prenosná z človeka na človeka. Výnimkou sú popísané prípady besnoty u ľudí po transplantácii rohovky od darcu, ktorý zomrel na besnotu.
Vyskytuje sa ochorenie vo svete a na Slovensku?
Besnota je rozšírená po celom svete. Ľudské ochorenia sú vzácne, zvieracie rezervoáry sú prítomné v prírode na všetkých svetadieloch okrem Austrálie a Nového Zélandu. Taktiež aj Slovensko je krajinou, kde sa táto nebezpečná nákaza vyskytuje. Vďaka povinnej vakcinácii spoločenských zvierat a orálnej vakcinácii líšok sa dosiahlo významné zníženie počtu nových ohnísk. Výskyt besnoty u zvierat bol na území Slovenska naposledy zaznamenaný v roku 2006.
Posledný prípad u človeka bol zaznamenaný v roku 1990 v okrese Rožňava.
Je možné sa chrániť pred ochorením?
Rozvinuté ochorenie na besnotu nie je liečiteľné. Nepomáhajú ani vysoké dávky antirabického globulínu, nepomáha ani vakcína. Besnota je vždy smrteľné ochorenie. Očkovaním sa dá však zabrániť šíreniu vírusu od miesta pohryznutia pozdĺž nervových vlákien do mozgu a tým rozvinutiu ochorenia. Preto je dôležité venovať každému poraneniu zvieraťom pozornosť, zvážiť riziko prenosu vírusu besnoty pri pohryzení a podľa toho začať očkovanie pohryznutého človeka.
Bezpečná ochrana pred vznikom besnoty spočíva predovšetkým v zabránení prenosu nákazy. To znamená najmä deťom zabrániť v hraní sa s neznámym psom, mačkou, zabrániť kontaktu s mŕtvymi zvieratmi v prírode, zabrániť ošetrovaniu plachých, chorých alebo zranených zvierat. V prípade vzniku poranenia, je nutné ranu poriadne očistiť a vymyť silným mydlovým roztokom, Betadinom alebo inými jódovými roztokmi a vyhľadať lekára. Veľmi dôležité je ďalšie chirurgické ošetrenie rany a aplikácia očkovacej látky proti tetanu, nakoľko do rany mohli byť zavedené okrem vírusu besnoty aj spóry tetanu.
Najúčinnejším profylaktickým opatrením je očkovanie spolu s aplikáciou antirabického séra. Očkovacia látka sa podáva do svalu alebo pod kožu v 5 dávkach - 0., 3., 7., 14. a 30. deň po poranení. Antirabické sérum sa aplikuje jednorázovo do svalu a okolia rany. Zviera, ktoré poranilo človeka podlieha veterinárnemu sledovaniu, ak je zdravé až do konca veterinárneho dohľadu, očkovanie sa ukončí.
Je očkovanie proti besnote pred cestou do zahraničia povinné?
Nie, očkovanie proti besnote pred cestou do zahraničia je odporúčaným očkovaním. Lekár ho odporúča pri cestách do oblastí s častým výskytom besnoty. V tomto prípade ide o očkovanie pred expozíciou, pred cestou do zahraničia. Skladá sa z troch dávok vakcíny v dňoch 0 a 14 až 30. Každé dva až tri roky je potrebné preočkovanie jednou dávkou vakcíny. Protilátky sa vytvárajú o 7-14 dní po prvej dávke.
V prípade poranenia besným alebo z besnoty podozrivým zvieraťom, či už bol alebo nebol cestovateľ pred cestou očkovaný, treba ihneď vyhľadať lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.
V SR je zaregistrovaných viacero očkovacích látok, o indikácii, kontraindikácii a očkovacej schéme rozhodne očkujúci lekár podľa konkrétnej očkovacej látky.
Povinnosť očkovať sa proti besnote je ustanovené pre:
a) osoby poranené besným zvieraťom alebo zvieraťom podozrivým z besnoty, alebo neznámym zvieraťom na základe posúdenia charakteru kontaktu s takým zvieraťom.
b) zamestnancov virologických laboratórií, v ktorých sa pracuje s vírusom besnoty,
c) zamestnancov asanačných podnikov, ktorí sú v priamom riziku nákazy,
d) šarhov
Je očkovanie bezpečné?
Väčšinou sa vyskytujú mierne lokálne alebo celkové reakcie. V 0,2 - 5% sa vyskytujú po očkovaní systémové reakcie ako je nevoľnosť, bolesti kĺbov.