Pneumokokové infekcie
Aká je to choroba ?
Pneumokokové infekcie majú veľmi pestré príznaky od ľahkých zápalov horných dýchacích ciest po zápaly pľúc. K ďalším klinickým manifestáciam patrí zápal mozgových blán, sepsa, zápal stredného ucha, zápal srdcového svalu, osteomyelitída, hnisavé vredy.
Pneumokokový zápal pľúc začína väčšinou náhle s vysokou teplotou, zimnicou a vykašlávaním malého množstva spúta hrdzavej farby. Pneumokoková meningitída je veľmi často sekundárnym ochorením po pneumokokovej otitíde alebo po úraze.
Pôvodcom nákazy je Streptococcus pneumoniae (v súčasnosti je známych viac ako 83 sérotypov), ktorý bežne kolonizuje sliznicu horných ciest dýchacích, kde je v nevirulentnej forme súčasťou normálnej mikroflóry. Ku kolonizácii dochádza v priebehu prvých dvoch rokov života. K prenosu dochádza pri priamom kontakte kvapôčkami a slinami. Inkubačný čas je 1 až 3 dni.
Je možné ochorenie liečiť?
Podáva sa cielená liečba antibiotikami. Okrem toho je potrebná aj symptomatická liečba zabezpečujúca životné funkcie.
Vyskytuje sa ochorenie na Slovensku?
Hlásené sú ochorenia len na meningitídu, preto nie je známy celkový výskyt pneumokokových nákaz.
Vyskytuje sa ochorenie vo svete?
Výskyt je celosvetový.
Ako sa dá ochoreniu predchádzať?
Účinnou ochranou pred ochorením je očkovanie.
Je očkovanie bezpečné?
Vedľajšie účinky očkovania sú minimálne a veľmi mierne.
Kedy sa treba očkovať?
Cieľom očkovania je chrániť proti invazívnym pneumokokovým infekciám deti od 2 mesiacov veku. Očkuje sa konjugovanou očkovacou látkou v rovnakých intervaloch a v rovnakom čase (ale do iného ramena) ako sa vykonáva základné očkovanie proti záškrtu, čiernemu kašľu, tetanu, vírusovej hepatitíde B, hemofilovým invazívnym infekciám a detskej obrne u dojčiat, t.j. u detí od 10. týždňa života troma dávkami v intervaloch, ako je uvedené v očkovacom kalendári. Preočkovanie sa nevykonáva.