Hemofilové nákazy - Invazívne ochorenia spôsobené baktériami Haemophilus influenzae typ B
Aká je to choroba?
Baktérie Haemophilus influenzae vyvolávajú najčastejšie infekcie horných a dolných dýchacích ciest, prínosových dutín a stredného ucha, avšak tzv. opuzdrené baktérie Haemophilus influenzae spôsobujú ťažké infekcie, ako zápal hlasiviek, hrtanovej príchlopky, zápaly mozgových blán, sepsy, zápal kĺbov a iné. Infekcia sa prenáša kvapôčkovou formou a sú ňou ohrozené najmä deti do 5 rokov veku. Ťažké formy infekcie zanechávajú aj chronické následky, najmä poškodenie sluchu, poškodenie mozgu, ....
Je možné ochorenie liečiť?
Keďže pôvodcom ochorenia je baktéria, ochorenie možno liečiť vhodne zvolenými antibiotikami podľa citlivosti baktérií. Napriek dostupnej antibiotickej liečbe môže ochorenie končiť smrťou, alebo zanechať chronické následky.
Vyskytuje sa ochorenie na Slovensku?
Ľahké infekcie spôsobené Haemophilus influenzae sú na Slovensku časté, avšak ťažkých foriem infekcií u detí významne ubudlo po zavedení celoplošného očkovania.
Je možné zavlečenie tohto ochorenia zo zahraničia?
Ochorenie sa vyskytuje celosvetovo, a jeho zavlečenie je možné a vysoko pravdepodobné.
Ako sa možno chrániť pred ochorením?
Účinnou ochranou pred ochorením je očkovanie.
Je očkovanie bezpečné?
Vedľajšie účinky očkovania sú minimálne a veľmi mierne.
Kedy sa treba očkovať?
Cieľom očkovania je chrániť proti infekciám deti do 5 rokov veku. Preto sa vykonáva ako súčasť základného očkovania proti záškrtu, čiernemu kašľu, tetanu, vírusovej hepatitíde B a detskej obrne u detí od 10. týždňa života troma dávkami v intervaloch, ako je uvedené v očkovacom kalendári. Preočkovanie sa nevykonáva.