Čierny kašeľ, divý kašeľ (pertussis)
Aká je to choroba?
Čierny kašeľ je akútne ochorenie detí a adolescentov. Prejavuje sa typickým záchvatovitým kašľom trvajúcim aj 6 týždňov a dlhodobou rekonvalescenciou. Ochorenie bývalo v minulosti často sprevádzané mnohými komplikáciami, ako krvácaním do viečok, zápalom pľúc, zápalmi stredného ucha, ale aj zápalom mozgu. Pôvodcom nákazy je bacil zvaný Bordetella pertussis, ktorý produkuje toxíny. Hlavnú úlohu má pertusový toxín, ktorý postihuje sliznice dýchacích ciest a jemné cievne kapiláry. Ochorenie sa prenáša z človeka na človeka vdychovaním vzduchu kontaminovaného uvedenými bacilmi chorého človeka alebo čerstvo znečistenými predmetmi slinami chorého. Inkubačný čas sa pohybuje od 7-10 dní, môže byť aj dlhší.
Je možné ochorenie liečiť?
Účinným liekom sú antibiotiká, ktoré významne znížili výskyt komplikácií po tomto ochorení. Súčasťou liečby je aj tlmenie príznakov najmä kašľa.
Vyskytuje sa ochorenie na Slovensku?
Ročne zaznamenávame na Slovensku 1-2 desiatky prípadov. Vyskytuje sa u neočkovaných, ako aj u očkovaných, u ktorých sa z rôznych dôvodov nevytvorili dostatočné hladiny protilátok. Klinický priebeh ochorení u očkovaných nie je dnes až taký dramatický. Pred zavedením očkovania sa ochorenie vyskytovalo epidemicky a bolo sprevádzané vysokou smrtnosťou (ročne 100 úmrtí). V roku 2008 došlo na Slovensku k vzostupu ochorenia. Hlásených bolo 105 ochorení, z toho 10 u detí do 1 roku veku a 57 vo veku 10-19 rokov. Podobná situácia s nárastom výskytu ochorenia sa zaznamenáva v mnohých krajinách Európy i sveta, najmä tam, kde je zabezpečená diagnostika a hlásenie.
Vyskytuje sa ochorenie vo svete?
Ochorenie sa vyskytuje na celom svete. V krajinách, kde sa očkovanie vykonáva celoplošne je situácia podobná ako u nás, v krajinách, kde sa očkovanie nevykonáva, alebo sa vykonáva nesystematicky, sa ochorenie stále vyskytuje v epidémiách a časť chorých končí smrťou. V súčasnosti sa pozoruje v niektorých rozvinutých krajinách výskyt čierneho kašľa u mladých dospelých a tomuto novému problému sa začína venovať pozornosť. Predpokladá sa, že je to následkom poklesu hladiny protilátok po očkovaní. Ochorenie u očkovaných prebieha miernejšie, často nie je ani diagnostikované, pretože prevláda chybný názor, že vďaka očkovaniu je eliminované. Takto choré osoby sú potom prameňom nákazy pre malé, ešte neočkované deti, u ktorých ochorenie prebieha dramaticky s ohrozením života.
Ako predchádzať ochoreniu?
Účinným prostriedkom v prevencii čierneho kašľa je očkovanie a to očkovacou látkou, ktorá obsahuje pertusický anatoxín a pertusický filamentózny hemaglutinín. Na Slovensku sa očkuje tzv. acelulárnou vakcínou, ktorá je menej reaktogénna v porovnaní s celobunkovou.
Je očkovanie bezpečné?
U tohto druhu očkovania sa okrem všeobecne platných kontraindikácií uvádza viac dôvodov, pre ktoré niekedy očkovanie nemožno vykonať. Sú to najmä ochorenia nervového aparátu v anamnéze (kŕče, zápal mozgu, poškodenie mozgu), komplikovaný priebeh po podaní prvej dávky očkovacej látky, kedy sa má od podania ďalších dávok upustiť.
Ojedinele sa po očkovaní môžu vyskytnúť lokálne reakcie v podobe začervenania v mieste vpichu, opuchu a bolestivosti, a z celkových reakcií bolesti hlavy, zvýšená teplota, vzácne neurologické komplikácie.
Kedy treba očkovať?
Očkovanie proti čiernemu kašľu sa vykonáva po dovŕšení 9. týždňa života dojčaťa, teda v 10. týždni v intervaloch ako je uvedené pri záškrte. Aj preočkovanie detí sa vykonáva rovnako, ako proti záškrtu. Preočkovanie adolescentov sa zatiaľ v roku 2009 nevykonáva.