Otázka matky:
Som matka 11 týždňového dieťatka, chcela by som sa Vás spýtať či v rámci povinného očkovania je vhodné nepovinné očkovanie na rotavirusové infekcie uskutočniť naraz. Totiž zdá sa mi, že pre tak malý detský organizmus je to predsa jednorazový veľký nápor na imunitný systém, či tam nevzniká možné oslabenie a nasledné prepuknutie zaočkovaného ochorenia.
- máte k dispozíci nejaké štatistiky, ktoré by hovorili o opodstatnenosti tohto zaočkovania?
- boli na území SR vplyvom rotavírusovej infekcie úmrtia novorodencov?
- prečo je najrizikovejšia skupina deti od 6 - 24 mesiacov?
- po 24 mesiacov života dieťata, nie je priebeh ochorenia smrteľný?
- ak moje dieťa nebude zaočkované a dostane rotavirusovú infekciu v kritickom veku od 6-24 mesiacov aká je pravdepodobnosť možného úmrtia? (aj po hospitalizácii v nemocnici).
Máme sa ísť s dcérkou zaočkovať 16.3.2011 na povinné očkovanie, zbieram názory odbornej aj neodbornej verejnosti, aby som sa mohla správne rozhodnúť pre budúce zdravie môjho dieťatka.
Je vhodné uskutočniť naraz v rámci povinného očkovania aj nepovinné očkovanie proti rotavírusovým infekciám?
Odpoveď: Áno. Súčasné očkovanie predpísané v povinnom očkovaní a očkovanie proti rotavírusovým infekciám je možné. Immunitný systém má dostatočnú kapacitu na tvorbu protilátok voči všetkým očkovaným ochoreniam. V odborných časopisoch je k tejto téme publikovaných veľa štúdií z rôznych častí sveta, ktoré potvrdzujú, že súčasným podaním nedochádza
k ovplyvneniu imunitnej odpovede a ani bezpečnostného profilu. Nepoznám štúdiu, ktorá by popisovala častejší výskyt hnačiek, ak vakcína bola podaná súčasne s inými vakcínami.
Ak sa rozhodnete, vakcínu možno podať aj osobitne. Vtedy je vhodný, nie povinný 2 týždňový odstup od hexavakcíny, avšak treba mať na pamäti, že medzi jednotlivými dávkami rotavírusovej vakcíny musí byť zachovaný minimálny interval 4 týždne a posledná dávka má byť podaná najneskôr v 24. resp. 26. týždni života. V SR je možno očkovať dvomi druhmi vakcín - Rotarix – potrebné 2 dávky, Rotateq - 3 dávky.
Máte k dispozíci nejaké štatistiky, ktoré by hovorili o opodstatnenosti tohto zaočkovania?
Odpoveď: U nás a na celom svete je množstvo dôkazov (klinických sledovaní a následných hlásení, z ktorých sa matematicko – štatistickými prepočtami vypočítava pravdepodobnosť ochorenia) o opodstatnení očkovania. Len v skratke:
- do piateho roku života ochorie prakticky každé dieťa,
- na svete ročne zomiera na túto infekciu pol milióna detí,
- každé 4.-7. dieťa s infekciou ju má takú vážnu, že musí navštívíť svojho lekára alebo pohotovosť
- ochorenie môže viesť k odvodneniu a ak sa včas nezačne liečba a doplňovanie tekutín, môže dôjsť k vážnym komplikáciám a ohrozeniu života dieťaťa.
- na toto ochorenie u detí do 5 rokov veku je hospitalizovaných približne 4-krát viac detí ako na salmonelózu. To sa potvrdilo aj v súbore detí, ktoré sme sledovali my.
- v krajinách strednej a východnej Európy zomrie na túto nákazu ročne okolo 50 detí. Vykazované údaje sú však podhodnotené, pretože závisia od dostupnosti a využívania kvalitnej laboratórnej diagnostiky.
Prečo je najrizikovejšia skupina deti od 6 - 24 mesiacov?
Odpoveď: Najrizikovejšie obdobie pre dieťa je vek od 6 do 24 mesiacov z týchto dôvodov:
- do 6 mesiacov veku je dieťa chránené materskými protilátkami
- v období 6 – 24 mesiacov dochádza k častému ohrozeniu dieťaťa touto infekciou, jeho organizmus je menej odolný ako vo vyššom veku, ľahšie ochorie.
- v tomto období je aj vyššie riziko ťažkého priebehu ochorenia. Čím je dieťa menšie, tým väčšiu časť jeho tela tvorí voda. Rotavírusovou infekciou, kotrá sa prejavuje hnačkami a zvracaním dochádza k rýchlemu odvodneiu dieťaťa a tým aj ohrozeniu jeho života, prípadne komplikáciám a poškodeniu mozgu. Ak dieťa zvracia, nie je možné nahrádzať vodu v jeho tele pitím, čo vyžaduje podávanie infúzií do žíl.
Po 24 mesiacov života dieťata, nie je priebeh ochorenia smrteľný?
Odpoveď: Ochorenie a následné úmrtie dieťaťa po 24 mesiacoch veku na rotavirózu sa nemôže jednoznačne vylúčiť, ale riziko je nižšie ako u detí do 2 rokov. Závisí to od stavu odolnosti organizmu, masívnosti infekcie, rýchlosti zahájenia liečby a kvality starostlivosti o dieťa, či má dieťa aj iné ochorenie a pod. Vo všeobecnosti je možné povedať, že najviac ochorení zaznamenávame do 2. roku života a v tomto období ochorenie aj najviac ohrozuje život dieťaťa.
Ak moje dieťa nebude zaočkované a dostane rotavirusovú infekciu v kritickom veku od 6-24 mesiacov aká je pravdepodobnosť možného úmrtia? (aj po hospitalizácii v nemocnici).
Odpoveď:
- Pravdepodobnosť úmrtia dieťatka v našej krajine pri dobrej výžive, dobrom zdravotnom stave dieťaťa a rýchle začatej liečbe je malá, nedá sa však vylúčiť. Môžem uviesť niektoré odborné publikácie, ktoré sa zaberali odhadom rizika úmrtia detí do 5. roku veku na rotavírusovú infekciu. V práci Montse Soriano – Gabarró uverejnenej v roku 2006 je uverejnený odhad počtu ochorení, hospitalizácií a úmrtí v jednotlivých krajinách Európy. Uvádza sa, že vo vyspelejších krajinách Európy zomiera 1 z 54 000 detí, v menej rozvinutých krajinách Európy 1 z 4000 detí v porovnaní napr. s rozvojovými krajinami kde zomiera 1 z 293 detí.
- Treba však upozorniť, že nie je dôležité iba riziko úmrtia, ale aj riziko ťažkého priebehu ochorenia spôsobeného odvodnením a následným napr. poškodením mozgu. Riziko ťažkého priebehu ochorenia je zvýšené u detí s poruchami imunity.
- Rotavírus je vo vonkajšom prostredí (teda mimo ľudské telo) veľmi odolný, na vyvolanie ochorenia stačí veľmi málo vírusov, preto sa veľmi ľahko a rýchlo šíri, v chladných mesiacoch vznikajú až epidémie. Vysoké riziko ochorenia je najmä v prípade, že je dieťa hospitalizované pre inú príčinu. Očkovaním si dieťaťa vytvorí protilátky a je chránené. Rotavírusová infekcia tak neskomplikuje iné ochorenie, pre ktoré sa dieťatko v nemocnici lieči.