Kliešťová encefalitída
Aká je to choroba?
Kliešťová encefalitída je akútne ochorenie postihujúce centrálny nervový systém (zápal mozgových blán a zápal mozgu). Typickým príznakom sú vysoké horúčky, malátnosť a bolesti hlavy. U časti chorých ochorenie prebieha úplne ľahko, alebo pod obrazom chrípky. Ochorenie spôsobuje vírus, ktorý na človeka prenáša kliešť. Rezervoárom nákazy v prírode sú divoko žijúce zvieratá, cicaním na nich sa kliešť infikuje a náhodne prenáša nákazu na človeka. Nákazu z divých zvierat môžu kliešte preniesť aj na domáce zvieratá, napr. kozy. Produkty (napr. surové mlieko, syry) získané od nakazených zvierat môžu byť tiež faktorom prenosu nákazy. Inkubačný čas ochorenia sa pohybuje v rozpätí 7 – 14 dní.
Je možná liečba ochorenia?
Keďže pôvodcom nákazy je vírus, liečba sa sústreďuje najmä na tlmenie príznakov ochorenia, znižovanie horúčky. Pri komplikovanom priebehu však ochorenie môže zanechať aj trvalé následky a výnimočne končí smrťou.
Kde hrozí nákaza?
Infikované kliešte sa vyskytujú v tzv. endemických oblastiach, kde žijú nakazené zvieratá - vysoká zver, líšky a hlodavce. Aj na Slovensku sú pomerne presne popísané tzv. endemické oblasti, prírodné ohniská výskytu kliešťovej encefalitídy. Najznámejšie prírodné ohniská sú v okresoch Bratislava, Nitra, Topoľčany, Komárno, Nové Zámky, Levice, Rožňava, Košice a na Považí. Kliešte žijú predovšetkým na okrajoch zmiešaných listnatých a ihličnatých lesoch v nadmorskej výške 600 - 800 m. Kliešte však možno nájsť aj v parkoch väčších miest, kam ich z voľnej prírody mohli preniesť vtáky, túlavé psy či mačky.
Ako sa možno chrániť pred ochorením?
Najúčinnejším prostriedkom na zabránenie ochorenia je očkovanie. Očkovanie sa odporúča osobám trvale žijúcim a pracujúcim v endemických oblastiach, ale i náhodným turistom. Proti kliešťovému zápalu mozgu sa očkujú aj osoby profesionálne vystavené vysokému riziku nákazy, teda osoby v priamom kontakte s vírusom kliešťovej encefalitídy, najmä laboratórni pracovníci, pracovníci pri odchyte kliešťov, osoby s častým pobytom v prírodných ohniskách kliešťovej encefalitídy ako napr. lesní robotníci, poľovníci, horári a pod.
Súčasťou ochrany pred ochorením je aj ochrana pred prisatím kliešťa v prírode a to najmä vhodným oblečením, užívaním repelentných prípravkov a kontrola tela po návrate z prírody a vhodné odstránenie prisatého kliešťa.
Schéma očkovania
Optimálne je začať s očkovaním v posledných zimných mesiacoch napr. vo februári, po prvej dávke druhú podať v intervale 1 mesiaca a 3. dávku za 6 mesiacov. Prvé 2 dávky ochránia človeka už pred tzv. jarnou aktivitou kliešťov a 3. dávka posilní imunitu pred jesennou aktivitou kliešťov. Ochrana po takto vykonanom očkovaní trvá 3 roky, preto po ich uplynutí treba vykonať preočkovanie 1 dávkou. Preočkovanie v intervale 3 roky treba vykonávať do vtedy, kým riziko nákazy trvá. Očkovať sa možno aj napr. tzv. zrýchlenou schémou, keď sa 3 dávky očkovacej látky podávajú v mesačných intervaloch alebo v 2 týždňových intervaloch, vtedy však treba prvé preočkovanie vykonať už po 1 roku.