Vírusový zápal pečene typu A
Aká je to choroba?
Žltačka typu A je akútne vírusové ochorenie pečene, ktoré sa prejavuje príznakmi podobnými chrípke (vysoké horúčky, malátnosť, bolesti kĺbov) a špecifickými príznakmi zažívacieho traktu (hnačka, kŕče, výrazne žlté sfarbenie stolice a tmavý moč). Kým deti prekonávajú ochorenie ľahšie, u starších sa často vyskytujú komplikácie. U časti chorých však k zažltnutiu nemusí dôjsť, ochorenie sa u nich nerozpozná a tieto osoby často šíria chorobu ďalej. Inkubačný čas ochorenia sa pohybuje v rozmedzí medzi 10 – 50 dní, v priemere 30. Nákaza sa prenáša tzv. fekálno-orálnou cestou čo znamená, že vírus sa vylučuje stolicou a pri nedodržiavaní zásad osobnej hygieny chorá osoba prenáša ochorenie na iných kontaminovanými rukami, jedlom aj vodou. Preto sa žltačke typu A tiež hovorí, že je to choroba špinavých rúk.
Aká je liečba?
Keďže sa jedná o ochorenie spôsobené vírusom liečba je sústredená na tlmenie príznakov a diétu šetriacu pečeň, ktorá sa však musí dodržiavať dlhé obdobie (minimálne pol roka). Ochorenie nezanecháva následky a neprechádza do chronicity. Prekonanie ochorenia zanecháva celoživotnú imunitu.
Kde hrozí nákaza?
Ochorenie sa vyskytuje na celom svete, najmä v oblastiach s nižším hygienickým štandardom. Ročne zaznamenávame na Slovensku niekoľko tzv. importovaných ochorení u osôb, ktoré sa vrátili z niektorých krajín Afriky, Ázie ale i Európy. Výskyt ochorenia na žltačku typu A je na Slovensku viazaný najmä na oblasti s nižším hygienickým štandardom. Ročne sa vyskytuje 600 – 800 prípadov ochorení.
Ako sa možno chrániť pred ochorením?
Očkovanie proti vírusovej hepatitíde A sa odporúča osobám vystaveným riziku infekcie vírusom hepatitídy A. Sú to najmä osoby ako sú zdravotnícki pracovníci najmä pediatrických, gastroenterologických a infekčných pracovísk, personál zariadení pre postihnuté deti a mladistvých, osoby prichádzajúce do styku s potravinami, zamestnanci vodární, zberu odpadových surovín, zamestnanci v úpravniach odpadových vôd, personál ozbrojených síl, pracovníci zboru väzenskej a justičnej stráže, jednotky rýchleho nasadenia, špeciálne protidrogové komandá, hasičské zbory, dopravná polícia, kriminálna polícia a eskortné jednotky. Ďalšou skupinou sú cestujúci do endemických oblastí resp. do oblastí so zvýšeným rizikom infekcie hepatitídy typu A. Sú to najmä africké krajiny, Ázia, Stredomorie, Stredný Východ, Stredná a Južná Amerika.
Schéma očkovania
Základné očkovanie spočíva v podaní 1 dávky očkovacej látky do svalu, najlepšie do ramena. Podporná ("booster") dávka vakcíny nasleduje 6 až 18 mesiacov po prvej dávke podľa druhu očkovacej látky. Očkovacia látka sa môže podať súčasne s imunoglobulínom pri použití odlišných striekačiek a miest aplikácie v prípadoch, keď je potrebné rýchlo navodiť imunitu, napr. po úzkom kontakte s chorým, alebo pri odchode do oblastí s vysokým rizikom infekcie. Imunita sa objaví krátko - 14 dní po prvej dávke u viac ako 90% očkovaných zdravých dospelých. Pretrvávanie protilátok po 2 dávkach sa predpokladá minimálne na 20-25 rokov, prípadne aj viac. Očkovacia látka neposkytuje ochranu proti infekciám vyvolaným vírusmi hepatitídy B, hepatitídy C, hepatitídy E a ani proti ďaľším pečeňovým patogénom. Z dôvodov vysokej prirodzenej premorenosti osôb vo vyššom veku odporúča sa u osôb starších ako 50 rokov vyšetriť hladinu protilátok anti-VHA a očkovať až pri laboratórne potvrdenej vnímavosti voči infekcii VHA.