Čierny kašeľ, divý kašeľ (pertussis)
Aká je to choroba?
Čierny kašeľ je akútne ochorenie, ktoré je pre najmenšie deti život ohrozujúce, ale objavuje sa aj u adolescentov, dospelých a opäť ťažší priebeh má u seniorov. Typický priebeh pertussis sa začína ako silnejšia nádcha – pokašliavanie, zapálené sliznice v nose, zvýšená teplota, ale nie veľmi vysoká, pálenie očí. Počas tohto obdobia baktéria Bordetella pertussis kolonizuje sliznice dýchacích ciest a spôsobuje ich zápal, čo vedie k nadmernému vylučovaniu hlienu. Sliznice a priedušky sú zdurené, čo sťažuje výrazne dýchanie. Po piatich až ôsmych dňoch horúčky úplne ustupujú, ale zmení sa charakter kašľa. Nastupuje dráždivý, kŕčovitý kašeľ, ktorý sa opakuje v záchvatoch, najčastejšie v noci. Človek sa medzi kašľaním nestíha ani nadýchnuť, čo zasa vyvoláva ďalšie kŕčovité sťahy na pľúcach z nedostatku kyslíka. Typickým je potom prudký nádych, ktorý je piskľavý, pripomínajúci hlas kohúta. Záchvat sa končí vykašliavaním hlienu alebo dávením. Záchvatov môže byť v najhoršom štádiu aj niekoľko desiatok, čo znemožňuje spánok a človek sa postupne stáva celkovo vyčerpaný. Toto štádium trvá dva týždne až mesiac, potom kašeľ ustupuje. Čierny kašeľ oslabí organizmus a môže otvoriť cestu aj ďalším infekciám, najmä ťažkému zápalu pľúc, čo môže mať až fatálne následky. Pre najmenšie deti je nebezpečné to, že ešte nemajú dostatočne vyvinuté reflexy na kašel a nadýchnutie, takže často sa nedokážu nadýchnuť a udusia sa v kŕčoch.
Je možná liečba ochorenia?
Čierny kašeľ nie je ľahká choroba. Ak ochorejú najmenšie a najviac ohrozené deti, tak zväčša končia na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde sa im zabezpečuje dýchanie a základné životné funkcie. Zároveň chorý človek dostáva antibiotiká. Problémom je, že nástup ochorenia sa podobá na nádchu a tak sa čierny kašeľ diagnostikuje až v plne rozvinutom štádiu. Antibiotiká významne znižujú výskyt komplikácií po tomto ochorení.
Kde hrozí nákaza?
Ochorenie sa vyskytuje na celom svete. V krajinách, kde sa očkovanie vykonáva celoplošne je situácia podobná ako u nás, v krajinách, kde sa očkovanie nevykonáva, alebo sa vykonáva nesystematicky, sa ochorenie stále vyskytuje v epidémiách a časť chorých končí smrťou. V súčasnosti sa pozoruje v niektorých rozvinutých krajinách výskyt čierneho kašľu u mladých dospelých a tomuto novému problému sa začína venovať pozornosť. Ročne zaznamenávame na Slovensku 1-2 desiatky prípadov. Vyskytuje sa u neočkovaných, ako aj u očkovaných, u ktorých sa z rôznych dôvodov nevytvorili dostatočné hladiny protilátok. Klinický priebeh ochorení však nie je dnes až taký dramatický. Pred zavedením očkovania sa ochorenie vyskytovalo epidemicky a bolo sprevádzané vysokou smrtnosťou (ročne 100 úmrtí).
Ako sa možno chrániť proti ochoreniu?
Najlepšou prevenciou proti pertussis je očkovanie. V ostatných rokoch sa objavuje čierny kašeľ ako v populácii adolescentov, tak aj u dospelých a starších. Je to tým, že účinnosť vakcíny s vekom klesá. Preto sa odporúča – tak, ako pri tetane a záškrte, aby sa aj dospelí dávali preočkovávať v 15 ročných cykloch.
Schéma očkovania
Momentálne dostávajú deti očkovaciu látku hneď pri prvom povinnom očkovaní v troch mesiacoch. Posilňovacia dávka sa dáva aj pri ďalších očkovaniach (6. mesiac, 12. mesiac a posledné preočkovanie proti pertussis je v 6. roku). Dospelí síce dokážu s antibiotikami chorobu o čosi lepšie zvládať, ale sú potenciálne veľmi nebezpečnými prenášačmi vírusu, ktorý dokáže rýchlo zabíjať najmenšie nechránené deti.
Očkovanie proti čiernemu kašľu sa vykonáva po dovŕšení 9. týždňa života novorodenca, teda v 10. týždni v intervaloch ako bolo uvedené pri záškrte. Aj preočkovanie detí sa vykonáva rovnako, ako u záškrtu. Preočkovanie je možné aj u adolescentov a dospelých jednou boostrovacou (posilňovacou) dávkou.