Záškrt - diftéria
Aká je to choroba?
Záškrt (diftéria) je akútne infekčné ochorenie. Infekčný proces sa prevažne lokalizuje v hrdle, na mandliach, niekedy v nose, občas na koži, a celkom zriedkavo na očnej spojovke. Ide o zápalový proces na slizniciach sprevádzaný tvorbou „pablán“, zdurením lymfatických uzlín, vysokou teplotou. Ochorenie má ťažký priebeh, v priebehu ochorenia sa poškodzujú nervy, ktoré spôsobia ochrnutie hlasiviek a prehĺtacích svalov. Ochorenie máva často komplikovaný priebeh, a to najmä zápalom srdcového svalu, obrnou mäkkého podnebia, iných svalov a poškodením ľadvín. Pred érou očkovania a liečby antibiotikami bolo ochorenie sprevádzané vysokou smrtnosťou. Ochorenie vyvoláva baktéria Corynebacterium diphtheriae. Inkubačný čas je 2-5 dní. Nákaza sa prenáša vdychovaním kontaminovaného vzduchu. Prameňom nákazy je chorý človek.
Je možná liečba ochorenia?
Základom liečby bolo v minulosti protizáškrtové sérum a podávanie antibiotík. Nevyhnutnou súčasťou liečby je dlhodobý pokoj na lôžku, podporná liečba a diéta.
Kde hrozí nákaza?
Ochorenie sa vyskytuje na celom svete a jeho výskyt je závislý od počtu zaočkovaných detí. Pokiaľ sa v krajinách darí udržať vysoké percento zaočkovanosti detskej populácie, ochorenie sa nevyskytuje. Akékoľvek poľavenie vo výkone očkovania má za následok nahromadenie vnímavých osôb a vzápätí aj výskyt ochorení. U nás sa proti záškrtu povinne očkuje od roku 1946 a ochorenie sa vďaka tomu nevyskytuje.
Ako sa možno chrániť proti ochoreniu?
Najúčinnejšou ochranou pred ochorením je očkovanie, ktoré bolo zavedené ako druhé v poradí po zavedení očkovania proti pravým kiahňam. V roku 2004 bolo zavedené preočkovanie proti záškrtu u adolescentov v 13. roku života. Výsledky posledného imunologického prehľadu v roku 2002 ukázali v celoslovenskom priemere nedostatočnú imunitu u 45 ročných a starších. Z tohto dôvodu sa zaviedlo preočkovanie dospelých proti záškrtu spolu s preočkovaním proti tetanu. Ďalej sa odporúča vykonať očkovanie u neimúnnych osôb pred cestou do oblastí s výskytom záškrtu, alebo inak vystavené zvýšenému riziku nákazy.
Schéma očkovania
Základné očkovanie v rámci povinného pravidelného očkovania sa vykonáva tromi dávkami najskôr v prvom dni 10. týždňa života dieťaťa spoločne s očkovaním proti tetanu, čiernemu kašľu, vírusovej hepatitíde typu B, prenosnej detskej obrne, invazívnym hemofilovým nákazám. Preočkovanie sa vykonáva v 3. a 6. roku života spoločne s preočkovaním proti tetanu, čiernemu kašľu a v 13. roku života spoločne s preočkovaním proti tetanu, detskej obrne. U dospelých sa odporúča preočkovanie tak, ako pri tetane každých 10 – 15 rokov.