Vírusový zápal pečene typu B
Aká je to choroba?
Žltačka typu B je zápalové degeneratívne vírusové ochorenie pečene. Priebeh ochorenia býva ťažší, dlhší ako napr. u žltačky typu A. Pacient má hnačky, chrípkové príznaky, ale aj bolesti kĺbov, kožné a nervové príznaky. Ochorenie veľmi často prechádza do chronickej formy a postupne môže prejsť do cirhózy a rakoviny pečene. Ochorenie môže prebehnúť aj bez príznakov, a osoba zostáva dlhodobým nosičom vírusu a stáva sa dlhodobým prameňom nákazy. Inkubačný čas ochorenia je dlhý 50-180 dní, priemerne 90. Ochorenie sa prenáša krvou, pri sexuálnom styku, ale môže sa preniesť aj z matky na dieťa v tehotenstve alebo počas pôrodu.
Aká je liečba?
Vzhľadom k tomu, že ochorenie spôsobuje vírus, liečba je zameraná na tlmenie príznakov, na diétu šetriacu pečeň a režimové opatrenia s obmedzením námahy chorého, teda pokoj na lôžku.
Kde hrozí nákaza?
Žltačka typu B sa vyskytuje na celom svete, pričom na východ od našej krajiny je jej výskyt významne vyšší a naopak, smerom na západ nižší. Ochorenie v zahraničí možno dostať pri neodbornom ošetrovaní v zdravotníckych zariadeniach s nízkym hygienickým štandardom a pri tzv. sexuálnej turistike. Na Slovensku zaznamenávame ročne vyše sto prípadov. Najviac postihnutou vekovou kategóriou sú mladí dospelí od 15-24 rokov veku, čo majú na svedomí rôzne nesterilné výkony, ako je piercing, tetovanie, nechránený pohlavný styk a injekčné užívanie drog.
Ako sa možno chrániť pred ochorením?
Účinnou zbraňou v prevencii žltačky typu B je očkovanie. Celoplošné povinné očkovanie dojčiat sa na Slovensku vykonáva od r. 1998. Okrem toho sa proti vírusovému zápalu pečene typu B (VHB) povinne očkujú študenti zdravotníckych študijných odborov na vysokých školách a žiaci stredných zdravotníckych škôl tak, aby pri nástupe na praktické vyučovanie mali minimálne dve dávky očkovacej látky. Ďalej sa očkujú osoby profesionálne vystavené zvýšenému riziku nákazy, ako sú zamestnanci zdravotníckych zariadení, učitelia odborných predmetov stredných zdravotníckych škôl, zamestnanci polície, požiarnych útvarov, ďalšie osoby vystavené pri výkone práce zvýšenému riziku infekcie, vnímavé rodinné a sexuálne kontakty chorých na VHB a nosičov HBsAg v ohnisku nákazy. Zo zdravotného hľadiska sa odporúča zaočkovať osoby, ktoré sú často ošetrované v zdravotníckom zariadení, ako sú napr. príjemcovia krvných derivátov, pacienti čakajúci na transplantáciu orgánov, pacienti s kosáčikovitou anémiou, diabetici, pacienti s cystickou fibrózou, hemofillici, pacienti s chronickým ochorením pečene vrátane alkoholikov, nosiči vírusu hepatitídy C, ako aj pacienti, pred plánovaným invazívnym zákrokom. Očkovanie sa odporúča aj u osôb s rizikovým chovaním, ako sú promiskuitné osoby, narkomani, osoby navštevujúce tetovacie salóny a pod.
Od roku 2004 sa očkovali aj 11-roční adolescenti. V roku 2009 už do tohto veku dospeli deti očkované v dojčenskom veku, preto sa od tohto očkovania upúšťa. Neskôr, keď do študentského veku dorastú tí, ktorí boli očkovaní ako 11-roční, bude možné upustiť aj od očkovania študentov.
Schéma očkovania
Pre očkovanie dospelých a detí nad 15 rokov je určená očkovacia látka s obsahom 20 µg antigénu. Očkuje sa tromi dávkami základného očkovania v intervaloch 0, 1 a 6 mesiacov. V prípade časového stresu sa môže použiť skrátená očkovacia schéma 0, 7, 21 dní, alebo 0, 1, 2 mesiace.