Tetanus
Aká je to choroba?
Ochorenie dostalo názov podľa typického prejavu ochorenia: tŕpnutie šije. Ochorenie sa pri plnom vedomí chorého prejavuje sťahujúcimi kŕčmi žuvacieho svalstva (tzv. trizmus), šijového svalstva a neskôr celého trupu. V ďalšom priebehu u chorého dochádza ku generalizácii kŕčov po rôznych vonkajších podnetoch. Ochorenie vyvoláva jed, ktorý produkuje baktéria Clostridium tetani. Do organizmu sa dostáva po poranení kože. Tento bacil sa dostáva do prostredia s výlučkami rôznych zvierat (kone, ošípané, ovce, hovädzí dobytok). Zostáva v pôde niekoľko rokov, kde je schopný prežiť vďaka tomu, že sa obalí na tzv. spóry. Po vniknutí do organizmu sa premení za vhodných podmienok na životaschopný mikrób, pričom vhodné podmienky sú určené najmä hlbšími ranami, ktoré sa zatvoria a práve nedostatok kyslíka je pre množenie tohto mikroorganizmu veľmi priaznivé. Inkubačný čas, teda doba od vniknutia bacila do organizmu po prepuknutie prvých príznakov ochorenia trvá 7-14 dní. Ochorenia prebiehajú ťažko a približne 50% chorých umiera. Z človeka na človeka sa neprenáša.
Je možná liečba ochorenia?
Pri včasnej diagnóze je liekom prvej voľby podanie antitetanického séra alebo ľudského gamaglobulínu s vysokým obsahom antitoxínových protilátok, dôkladné chirurgické ošetrenie rany, podávanie penicilínu a podanie jednej dávky očkovacej látky ako stimul pre tvorbu vlastných protilátok.
Kde hrozí nákaza?
Vďaka zavedenému pravidelnému očkovaniu proti tetanu výskyt ochorení na Slovensku významne poklesol a v súčasnosti sa ochorenie vyskytuje len zriedkavo. Ochorenia vznikajú u starších, neočkovaných osôb po poranení, najčastejšie pri práci na záhrade. Posledné 2 prípady boli zaznamenané v roku 2002, bohužiaľ oba končili smrťou.
Tetanus je ochorenie s celosvetovým výskytom. V krajinách, kde zaočkovanosť obyvateľstva je nízka, sa tetanus vyskytuje často. V krajinách s nedostatočnou zdravotnou starostlivosťou a vykonávaním pôrodov v nehygienických podmienkach sa dokonca vyskytuje novorodenecký tetanus.
Ako sa možno chrániť pred ochorením?
Očkovanie proti tetanu je v SR od roku 1958 zaradené medzi povinné pravidelné očkovanie detí. V dospelosti sa preočkováva každých 10-15 rokov v rámci pravidelného povinného očkovania a pri úrazoch alebo poraneniach, pri ktorých je zvýšené riziko vzniku ochorenia.
Schéma očkovania
Základné očkovanie v rámci povinného pravidelného očkovania sa vykonáva tromi dávkami najskôr v prvom dni 10. týždňa života dieťaťa spoločne s očkovaním proti záškrtu, čiernemu kašľu, vírusovej hepatitíde typu B, prenosnej detskej obrne, invazívnym hemofilovým nákazám. Preočkovanie sa vykonáva v 3. a 6. roku života spoločne s preočkovaním proti záškrtu, čiernemu kašľu a v 13. roku života spoločne s preočkovaním proti záškrtu, detskej obrne. Potom sa proti tetanu preočkováva každých 10-15 rokov spoločne s preočkovaním proti záškrtu. V prípade, že sa preočkováva po dlhšom, ako 15 ročnom intervale u osoby, ktorá v minulosti bola kompletne základne očkovaná (3 dávky), podáva sa len 1 dávka očkovacej látky. Nezačína sa znovu so základným očkovaním. Mimoriadne očkovanie proti tetanu sa vykonáva pri úrazoch a veľkom znečistení rán.