Ovčie kiahne
Aká je to choroba?
Ovčie kiahne patria medzi bežné výražkové detské choroby. Spôsobuje ich vírus varicella-zoster, ktorý patrí medzi herpetické vírusy. Prameňom nákazy je výlučne chorý človek. Ovčie kiahne sa ľahko prenášajú vzduchom a dotykom, chorí sú potenciálnou hrozbou už dva dni pred prejavením sa prvých príznakov. Cez pľúca sa vírus dostáva do krvného obehu a krvou putuje po celom tele až do kože a slizníc. Spôsobuje degeneráciu kožných buniek a spôsobuje vznik typických pľuzgierikov. V priebehu ochorenia sa vírus šíri do nervových zakončení, postupuje do miechových a mozgových nervov, kde pretrváva aj po skončení ochorenia. Závažnejší priebeh ovčích kiahní majú dospelí, ktorí neprekonali ovčie kiahne v detstve. Komplikácie, ktoré sprevádzajú toto ochorenie vo vyššom veku môžu mať aj trvalé zdravotné následky, ba v niektorých vážnych prípadoch aj smrť. Mimoriadne nebezpečná je infekcia počas tehotenstva môže viesť k vážnemu poškodeniu plodu. Hoci je inkubačná doba vírusu dosť dlhá (až tri týždne), choroba prepukne náhle, bez úvodných príznakov. Väčšinou sa dostaví vysoká horúčka nad 38°C a objavia sa kožné vyrážky. Tie postupne prejdú štyrmi vývojovými štádiami: fľaky (tzv. makuly), kožné pupence (papuly), pľuzgieriky (vezikuly), chrastičky (krusty). Vyrážky sa objavujú na trupe tela, na tvári a vo vlasovej časti hlavy vo vlnách, takže niektorá časť tela sa už môže hojiť, kým na inej časti práve vyrazili nové vyrážky. Intenzita a hustota vyrážok je rôzna, avšak postihnuté miesta svrbia.
Je možná liečba ochorenia?
Vírus ovčích kiahní, tak, ako iné vírusy, musí telo zvládnuť vlastnými silami. Liečba teda spočíva len v zmierňovaní klinických príznakov. V prvom rade je to pokoj na lôžku, najmä v prvých dňoch choroby. Keďže ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé, je dobré, ak sa pacient izoluje. Pri vysokých horúčkach je vhodné podávať lieky na zníženie horúčky. Samozrejme, vhodný je prísun dostatku tekutín, zvýšiť prísun vitamínu C, najlepšie v prirodzenej forme (ovocie, zelenina). Proti svrbeniu sa môžu podávať antihistaminiká. O tom, či používať na vyrážky rôzne mastičky alebo púdre, sa vedú stále diskusie. Lepšie však je, ak sa vyrážky nenatierajú tekutým púdrom.
Kde hrozí nákaza?
Ochorenie sa vyskytuje na celom svete a postihuje hlavne deti do 10 rokov veku. Na Slovensku dochádza obyčajne v trojročných intervaloch k epidemickým výskytom ovčích kiahní. Ochorenie je vysoko nákazlivé a prekonanie choroby zabezpečuje celoživotnú imunitu.
Ako sa možno chrániť proti ochoreniu?
Primárna prevencia – očkovanie je možné u detí vo veku 12 mesiacov a starších. Očkovacia látka môže byť tiež podaná vnímavým jedincom, ktorí boli v kontakte s chorým na ovčie kiahne. Očkovanie sa odporúča aj ženám, ktoré neprekonali ovčie kiahne v detstve pred tým, ako sa rozhodnú pre tehotenstvo.
Schéma očkovania
Osobám vo veku 13 rokov a starším sa aplikujú dve dávky základného očkovania v intervale 4–8 týždňov.