Chrípka – odporúčania SEVS (október 2009)
Čo mám robiť, keď u mňa začína chrípka?
Čo mám robiť, keď ochoriem?
U niektorých osôb však môžu častejšie vzniknúť komplikácie
Sú to najmä:
- Deti mladšie ako 5 rokov, ale najmä deti mladšie ako 2 roky
- Osoby 65 ročné a staršie
- Tehotné ženy
- Osoby, ktoré majú:
- Rakovinu
- Poruchy krvi (vrátane kosáčikovej anémie)
- Chronické pľúcne ochorenie [vrátane astmy alebo chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP)]
- Cukrovku
- Ochorenie srdca
- Choroby obličiek
- Choroby pečene
- Neurologické ochorenia (vrátane nervového systému, mozgu alebo miechy)
- Neuromuskulárne ochorenia (vrátane svalovej dystrofie a sklerózy multiplex)
- Oslabený imunitný systém (vrátane osôb s AIDS)
U detí
· Ak ste chorý, poraďte sa s Vašim lekárom telefonicky, či a kedy ho máte navštíviť.
Áno. Sú k dispozícii lieky, ktoré môže lekár predpísať na liečbu sezónnej chrípky ako aj novej pandemickej chrípky typu AH1N1, zvané „antivirotiká”. Tieto lieky zabezpečia, aby ste sa rýchlejšie cítili lepšie a môžu tiež zabrániť vážnym komplikáciám. V tejto chrípkovej sezóne sa antivirotiká používajú najmä na liečbu osôb, ktoré sú veľmi choré a potrebujú hospitalizáciu a na liečenie chorých osôb, ktoré sú náchylnejšie k vzniku vážnych komplikácií spojených s chrípkou. Váš lekár rozhodne, či sú na liečbu vášho ochorenia antivirotiká potrebné . Nezabúdajte, že u väčšiny osôb chorých na chrípku typu AH1N1 malo ochorenie len ľahký priebeh a nepotrebovali lekársku pomoc, ani antivirotiká a to isté platí aj v prípade sezónnej chrípky.
Prečo sa máme dať zaočkovať proti sezónnej chrípke?
Aby sme predišli úmrtiu v súvislosti s chrípkou - Ročne zomiera na Slovensku cca 1 250 osôb následkom ochorenia na chrípku. Chrípka zhorší chronické ochorenie srdca, ciev, pľúc, obličiek, cukrovku. Zhoršenie základného chronického ochorenia potom ohrozuje život pacienta. Chrípka tiež oslabí organizmus, na ktorý ľahko „nasadne“ baktériová infekcia, vyvolávajúca zápal pľúc alebo iný zápal s ťažkým, život ohrozujúcim priebehom.
Aby sme predišli ochoreniu s ťažkým priebehom - So sezónnou chrípkou sa v chladných mesiacoch bude šíriť aj nový pandemický vírus A(H1N1)v. Pri súčasnej infekcii vírusom „novej“ aj sezónnej chrípky dôjde k zaťaženiu organizmu a ťažkému priebehu ochorenia. Očkovacie látky určené na sezónnu chrípku nie sú účinné voči novému vírusu. Proti novej chrípke zatiaľ očkovacia látka nie je k dispozícii, preto očkovanie proti sezónnej chrípke je jedinou účinnou prevenciou.
Aby sme zabránili zmene vírusu - Pri súčasnej infekcii vírusom „novej“ aj sezónnej chrípky je vysoké riziko preskupenia genetických informácii medzi oboma vírusmi a vzniku agresívnejšieho vírusu, ktorý bude spôsobovať ochorenia s ťažkým priebehom.
Aby sme znížili riziko absencie v práci - Štúdiami bolo dokázané, že očkovanie zamestnancov proti chrípke znižuje práceneschopnosť v zimných mesiacoch o 40% v porovnaní s neočkovanými zdravými pracujúcimi.
Aby sme ochránili iných ľudí, najmä svojich blízkych - Niektoré osoby, napr. onkologicky chorí počas liečby nemôžu byť očkovaní. Chronicky chorí a starší ľudia so zoslabnutým imunitným systémom môžu mať po očkovaní nízku protilátkovú odpoveď. Riziko nákazy týchto osôb môžeme znížiť zaočkovaním osôb, ktoré im poskytujú starostlivosť, alebo žijú s nimi v spoločnej domácnosti.
V mene členov výboru SEVS
MUDr. Zuzana Krištúfková PhD.
predseda SEVS
Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave