Stanovisko SEVS k výskytu nového druhu chrípky
Dôležité je zachytiť prvé ochorenie spôsobené “Novým chrípkovým vírusom“ na Slovensku a zabrániť, resp. spomaliť šírenie nákazy v populácii.
Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť (SEVS) vníma riziko zavlečenia ochorenia spôsobené novým vírusom chrípky na Slovensko. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila pandemický stupeň pohotovosti číslo 5, to je len krok od pandémie. Potvrdený bol prenos vírusu medzi ľuďmi v New Yorku. V Európe boli doteraz potvrdené ochorenia v Rakúsku, Nemecku, Španielsku, Veľkej Británii, podozrenia na ochorenia sú hlásené aj z Čiech. SEVS chce prispieť k informovanosti obyvateľov Slovenska a najmä cestovateľov o príznakoch ochorenia, ako postupovať pri podozrení na ochorenia, o spôsoboch prenosu a možnostiach prevencie. Cieľom je zachytiť prvé ochorenia na Slovensku a zabrániť, resp. spomaliť šírenie nákazy v populácii.
Príznaky
Ochorenie sa u ľudí prejavuje horúčkou, zimnicou, únavou, bolesťami svalov a kĺbov, kašľom a nádchou. Niektorí chorí udávajú hnačku a zvracanie. Tak ako sezónna chrípka, aj „nová chrípka“ môže byť príčinou zhoršenia chronických ochorení, na ktoré chorí trpel pred nakazením.Na to, aby sme vyslovili podozrenie na ochorenie vyvolané novým chrípkovým vírusom AH1N1 však musia byť v súčasnosti (29.4.2009) okrem uvedených príznakov splnené aj nasledovné podmienky: chorý bol v období do 10 dní pred objavením sa prvých príznakov v kontakte s osobou, u ktorej bolo laboratórne potvrdené ochorenie spôsobené novým vírusom chrípky AH1N1, alebo s chorou osobou, ktorá bola v oblasti s výskytom ochorení vyvolaných novým vírusom chrípky AH1N1 v populácii.
V súčasnosti za oblasti s výskytom novej chrípky v populácii nemôžeme považovať štáty s potvrdenými ojedinelými prípadmi, ako napr. Rakúsko, Nemecko, Španielsko, Izrael, Veľká Británia a pod. Situácia sa však môže rýchlo zmeniť. Cestovateľom SEVS radí sledovať vývoj epidemiologickej situácie v cieľovej krajine a neodporúča cestovať do tých oblastí, v ktorých je potvrdené šírenie vírusu v populácii. Na webových stránkach sú k dispozícii aktuálne informácie o vývoji epidemiologickej situácie:
na Slovensku: www.uvzsr.sk
v Európe: www.ecdc.europa.eu
vo svete: www.who.int/csr/disease/swineflu/en/index.html
v USA: www.cdc.gov/swineflu/index.htm
Prenos
Nový vírus chrípky sa prenáša rovnako ako vírus sezónnej chrípky priamym kontaktom s chorým človekom vdýchnutím kvapôčok hlienu s obsahom vírusu, ktorý pri kýchaní a kašľaní rozprskuje do okolia chorý človek. Vírus sa môže prenášať aj kontaktom, chytaním predmetov, ktoré majú na povrchu kvapôčky hlienu chorého a následne prenesením vírusu do úst, nosa, alebo očí. Vírus prežíva na rukách 5 minút, na predmetoch môže prežívať aj niekoľko hodín.Vírus sa neprenáša pri príprave a konzumácii bravčového mäsa, ani kontaktom so zdravou osobou, ktorá sa vrátila z oblasti výskytu nového vírusu.
Prevencia
Ak poznáme spôsob prenosu vírusu, vieme sa pred nakazením chrániť:- Na zabránenie prenosu vírusu kontaktom je dôležité časté umývanie rúk mydlom a teplou vodou. Nepoužívať spoločné uteráky z látky, ale papierové. Ak nie sú k dispozícii, radšej nechať ruky uschnúť bez utierania.
- Na zabránenie šírenia vírusu pri kýchaní a kašlaní je potrebné používať jednorazové papierové vreckovky, po jednom použití ich ihneď odhodiť. Chorý človek by mal nosiť rúšku, alebo inak si zakryť nos a ústa. Po objavení sa príznakov ochorenia ísť ihneď domov, vystríhať sa kontaktu s inými osobami, ľahnúť si do postele, piť veľa tekutín a kontaktovať ošetrujúceho lekára.
Nosenie rúšok zdravými osobami nemá v súčasnosti žiaden význam. Ak dôjde k zavlečeniu vírusu na Slovensko a jeho ďalšiemu šíreniu bude opodstatnené nosenie rúšok zdravými osobami na miestach s vysokou koncentráciou osôb, prípadne v zdravotníckych zariadeniach.
Očkovanie proti novému vírusu v súčasnosti nie je možné, pretože sa len začína príprava očkovacej látky. Podľa vyjadrenia odborníkov, prvé dávky by mohli byť vyrobené v septembri v prípade, že pri výrobe nevzniknú žiadne komplikácie. Zásobovanie očkovacou látkou aj v prípade jej výroby bude postupné, v závislosti od výrobných kapacít.
Očkovacia látka proti sezónnej chrípke nie je účinná voči novému vírusu, aj keď obsahuje vírus AH1N1. Nový vírus AH1N1 je výrazne odlišný od vírusov, ktoré (boli) v ostatných sezónach kolovali v populácii a boli v očkovacej látke.
V súčasnosti je však vhodné dať sa zaočkovať proti pneumokokom. Tie často komplikujú priebeh aj sezónnej chrípky. Vírus chrípky totiž oslabí organizmus, ktorý je potom náchylný na bakteriálne infekcie ako je napr. pneumokokový zápal pľúc.
V prevencii ochorenia je dôležité zvyšovať prirodzenú odolnosť, udržiavať sa v dobrej kondícii, primerane sa stravovať s obsahom prirodzených vitamínov, pravidelne športovať, otužovať sa, dodržiavať pitný režim, nefajčiť, dostatočne spať, vhodným obliekaním predchádzať podchladeniu a spoteniu.
Často sa diskutuje, či do času prípravy očkovacej látky pomôžu antivirotiká. Pri včasnom podaní od vzniku ochorenia - áno. Pri dlhodobom, nekontrolovanom používaní antivirotík však hrozí, že vírus sa voči nim stane odolný, teda antivirotiká nebudú účinkovať.
Osoby vracajúce sa z oblasti výskytu nového vírusu by mali obmedziť stretávanie sa s inými osobami minimálne 3 dni, optimálne 10 dní po návrate a sledovať svoj zdravotný stav. V prípade objavenia sa príznakov ochorenia ostať doma a kontaktovať telefonicky svojho ošetrujúceho lekára. Ten zabezpečí liečenie a odber vzorky na laboratórne vyšetrenie.
Do potvrdenia šírenia nového vírusu na Slovensku je čas pripraviť sa. Pravdivé a včasné informovanie je predpokladom dobrej spolupráce verejnosti s verejnými zdravotníkmi, riadiacimi orgánmi a ošetrujúcimi lekármi. Jedine spoločnými silami môžeme znížiť dopady hroziacej pandémie.
V mene členov výboru SEVS
MUDr. Zuzana Krištúfková PhD.
predseda SEVS
Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave