Zaočkovanosť na Slovensku klesá, hrozia nám epidémie chorôb proti ktorým sa očkuje
Odborná verejnosť so znepokojením vníma informácie o stúpajúcom trende neočkovania malých detí a vyzýva verejnosť, aby viac dôverovala lekárom, ktorí sa opierajú o medicínske poznatky založené na dôkazoch,nie neovereným informáciám šíriacim sa na internete.
Podľa aktuálnych epidemiologických údajov Úradu verejného zdravotníctva pokleslo percento zaočkovanosti detí narodených v roku 2012 na rizikovú úroveň. V rámci základného očkovania proti osýpkam, ružienke a mumpsu (MMR) v Bratislavskom kraji nastal pokles na úroveň 88,8 %, v Trenčianskom kraji na 92,8 %, v Banskobystrickom kraji na 94,0 % a v Košickom kraji na 93,9 %. V rámci základného očkovania proti MMR v ročníku narodenia 2011 v Bratislavskom kraji je zaočkovanosť 92,3 %. Na úrovni okresov hranicu 95 % zaočkovanosti nedosiahlo až 36 okresov. (Zdroj: ÚVZ SR).
„Treba si uvedomiť, že za nízky alebo žiadny výskyt infekčných ochorení, proti ktorým sa na Slovensku očkuje, vďačíme jedine prepracovanému imunizačnému programu, ktorý je jedným z najlepších v Európe a vo svete vôbec. Ak sa nám nepodarí tento systém zachovať, otvoríme tým dvere infekciám, ktoré môžu mať nebezpečný dopad na zdravie a životy detí i dospelých“, obáva sa doc. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti.
V prípade dobrovoľnosti očkovania by v súčasnej situácii na Slovensku nebolo možné dosiahnuť takú úroveň zaočkovanosti, ktorá by zabezpečila dostatočnú ochranu populácie. Na Slovensku totiž nie sú vytvorené iné mechanizmy na podporu zaočkovanosti. Sú krajiny, kde je absolvovanie základných očkovaní podmienkou na prijatie dieťaťa do predškolských zariadení a škôl, prípadne sú neočkovaní pacienti zaťažení vyššou mierou spolufinancovania svojej zdravotnej starostlivosti - vyššími odvodmi do zdravotných poisťovní, či príplatkami za zdravotnú starostlivosť v prípade ochorenia na niektorú z infekcií, ktorým sa dá predchádzať očkovaním. Podľa aktuálnych prieskumov, vykonaných na Slovensku v rokoch 2013 a 2014 agentúrou Median by v prípade dobrovoľnosti nechalo svoje deti očkovať iba 86%, resp. 85% rodičov. Približne 10-11% opýtaných by očkovanie absolvovalo za iných podmienok, v neskoršom veku dieťaťa, prípadne proti menšiemu počtu chorôb. Odmietavý postoj k očkovaniu pritom vyjadrili len 4% opýtaných.
Poklesom zaočkovanosti pod 95%hrozí podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vznik epidémií takých chorôb, ktoré sa pri vysokej zaočkovanosti v krajine vôbec nevyskytujú alebo sa vyskytujú len ojedinele. „Ochrana očkovaním v podobe ako ju vnímame dnes, nebude fungovať, ak zaočkovanosť populácie klesne pod hranicu 95 percent“, vysvetľuje potrebu plošného očkovania prof. MUDr. Henrieta Hudečková, PhD., hlavná odborníčka MZ SR pre epidemiológiu, členka výboru SEVS. „Kým doteraz bola nezaočkovaná časť populácie chránená ochranným štítom očkovaných, pri poklese zaočkovanosti už tento štít fungovať nebude. Infekciami sú najviac ohrozené deti a dospelí, ktorí nie sú očkovaní, a teda nemajú vytvorenú základnú imunitu proti očkovaným chorobám“, dodáva prof. Hudečková.
Treba si pritom uvedomiť, že očkovanie sa nevykonáva v prípade banálnych ochorení. Vzťahuje sa výlučne na ochorenia, ktoré môžu ohroziť zdravie a život nakazených pacientov, a ktoré ani súčasná medicína nedokáže vždy úspešne liečiť, zabrániť vzniku komplikácii a ďalšiemu šíreniu medzi ľuďmi. Očkovanie je preto najúčinnejším nástrojom v boji proti týmto ochoreniam a vďačíme mu za záchranu miliónov ľudských životov ročne.
V mnohých štátoch sveta došlo pod vplyvom antivakcinačných aktivítk poklesu zaočkovanosti pod rizikovú hranicu a následne k výraznému šíreniu infekčných ochorení. Príkladom je epidémia osýpok v Berlíne, alebo v Slovinsku. Odmietanie očkovania je založené na nepodložených a klamlivých tvrdeniach antivakcinačných aktivistov, ktorí majú za cieľ vyvolať obavy, strach a emocionálny tlak na rodičov. Nedostatočná informovanosť verejnosti o medicínskych poznatkoch súvisiacich s nebezpečenstvom infekčných ochorení, či vedeckých štúdiách zameraných na účinnosť a bezpečnosť vakcín sú príčinou, prečo mnohí tomuto nátlaku podliehajú. Korektná informovanosť je preto kľúčovým predpokladom na zachovanie zdravia populácie.
Členovia výboru SEVS:
doc. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH
prof. MUDr. Henrieta Hudečková, PhD.,MPH
doc. MUDr. Mária Štefkovičová, PhD., MPH
doc. MUDr. Igor Kohl, CSc.
MUDr. Mária Avdičová, PhD.
MUDr. Silvia Kontrošová, MPH
MUDr. Eva Striežová
MUDr. Miriam Ondicová
MUDr. Erika Böhmová