Osýpková epidémia u nás môže byť len otázkou času
Osýpky nie sú zabudnuté a nevinné ochorenie. V roku 2011 sme v Európskej únii zaznamenali vyše 30 tisíc prípadov, v súčasnosti prebieha epidémia na Ukrajine. Viaceré renomované zdravotnícke inštitúcie (napr. americká štátna CDC - The Centers for Diseases Control and Prevention, britská The Healt Protection Agency) vydali pred majstrovstvami Európy vo futbale a pred olympijskými hrami v Londýne varovanie a odporúčanie preventívne sa očkovať a ochrániť sa tak pred osýpkami. Osýpky však môžete stretnúť kdekoľvek, kde sa stretávajú ľudia z rôznych kútov Európy - na olympiáde v Londýne či na pláži v Chorvátsku.
Osýpky? Veď také ochorenie na Slovensku ani nejestvuje – aj to je jedna z bežných odpovedí na otázku o osýpkach „Vinníkom“ tohto faktu nie je nič iné, ako systém očkovania, ktorý pomohol zatlačiť túto chorobu zdanlivo do dejepisných knižiek. Situácia sa však mení, v Európe stúpa počet ochorení a otázka, kedy sa znova zjavia ako epidémia na Slovensku nie je hypotetická, ale len časová. Respektíve, v uplynulom roku sme na Slovensku zaznamenali dva prípady dovezených osýpok (jeden bol cudzinec, druhý si osýpky doviezol ako neželaný suvenír). Pri zvyšujúcom sa počte prípadov v Európe – v roku 2011 to bolo vyše 30 prípadov, pred dvoma rokmi štvornásobne menej – sa dá predpokladať, že sa osýpkam nevyhneme. Na to, aby sme mali dostatočnú ochranu pred týmto ochorením, musí byť očkovací program krajiny sofistikovaný a nesmú vznikať tzv. očkovacie diery. Za dostatočnú ochranu celej populácie sa považuje preočkovanosť vyššia ako 95%, ktorá na Slovensku ešte je. So stúpajúcim počtom rodičov ohrozujúcich zdravie svojich detí odmietaním očkovania sa však živná pôda pre epidémiu osýpok tvorí aj na Slovensku.
Čo sú vlastne osýpky
Výlučne ľudské vírusové ochorenie spôsobuje vírus patriaci do rodu morbilivirus. Prvý krát bol izolovaný v roku 1954. Samotný vírus je vysoko nákazlivý, v kvapôčkach vydrží pri živote aj niekoľko hodín a je stály až do teploty – 70°C! Je citlivý na vysychanie a intenzívne slnečné svetlo. Osýpky majú 100% nákazlivosť. To znamená, že na osýpky ochorie každý, kto nemá protilátky a stretne sa s chorým na osýpky. Protilátky sa tvoria po očkovaní, alebo po prekonaní ochorenia.
Výskyt
Zatiaľ čo na Slovensku sa osýpky vďaka očkovaniu nevyskytujú, vo svete ešte aj v dnešnej dobe zomiera na ne viac ako pol milióna detí do veku 5 rokov, štatistiky WHO udávajú 450 mŕtvych na osýpky každý deň. Na Slovensku sa pred zavedením očkovania proti osýpkam evidovali tisíce infekcií ročne s početnými komplikáciami a úmrtiami. V súčasnosti možno hovoriť o dosiahnutí eliminácie osýpok v SR s ojedinelými importovanými infekciami. S očkovaním sa začalo ešte v bývalom Československu v roku 1969.
V súčasnosti prebieha epidémia osýpok na Ukrajine. Najvyššia chorobnosť je pri hraniciach so Slovenskom a Poľskom. Na Ukrajine bolo hlásených viac ako 8 000 ochorení. Predpokladá sa, že epidémia bude kulminovať v letných mesiacoch.
Situácia v Európe
V roku 2011 bolo v Európe registrovaných vyše 30 500 prípadov osýpok. Podľa monitoringu WHO sa od januára do konca apríla 2012 v regióne Európy objavilo vyše 13 tisíc prípadov osýpok.
Klinický priebeh
Ochorenie u detí prebieha veľmi typicky. Začína sa akútnym zápalom horných dýchacích ciest - nádcha, zápal nosohltanu, kašeľ, zvýšením teploty, zápalom spojoviek, dieťa má ,,uplakaný“ výraz tváre. Na ústnej sliznici v oblasti stoličiek sa zjavujú žlto belavé škvrny so začervenaným okolím tzv. Koplikove škvrny. Osýpkové vyrážky sú červené, splývavé. Začínajú sa zjavovať na 4. až 5. deň ochorenia na záhlaví a šíria sa na tvár, krk, brucho a končatiny, pričom pretrvávajú asi 4 - 7 dní. Niekedy majú osýpky miernejší priebeh, inokedy zasa ťažší. Pri nekomplikovaných prípadoch ochorenie trvá 10 – 14 dní. Na osýpky neúčinkujú antibiotiká, pretože ich spôsobujú vírusy. Liečba je preto len podporná, organizmus sa s infekciou musí vysporiadať sám.
Ochorenie má najzávažnejší priebeh i časté komplikácie u detí do troch rokov a u dospelých.
Komplikácie prebiehajúceho ochorenia:
- zápal stredného ucha dostane 1 z 10 detí chorých na osýpky
- zápal pľúc dostane 1 z 20 chorých detí
- zápal mozgu dostane 1 z 1 000 chorých detí,
- smrť asi 1 z 1 000 chorých detí
- potrat alebo predčasné narodenie dieťaťa u tehotných žien
Neskoré komplikácie:
subakútna sklerotizujúca panencefalitída (SSPE) 1 z 100 000 chorých detí
Po infekcii v rannom detstve môže vírus pretrvávať v mozgu a po čase sa aktivovať. Vzniká tak smrteľné degeneratívne ochorenie SSPE.
Imunita: Prekonanie ochorenia zanecháva celoživotnú imunitu. Deti narodené matkám s prekonanými osýpkami sú chránené 6 – 9 mesiacov.
Prenos
Nákaza sa prenáša pri priamom kontakte s chorým kvapôčkovou infekciou pri kašli a kýchaní chorého človeka. V prenose ochorenia hrá významnú úlohu fakt, že chorý je infekčný už počas inkubačného času (8 – 12 dní, najčastejšie 10 dní), teda ešte predtým, ako sa u neho ochorenie prejaví príznakmi. Po objavení červenej vyrážky nákazlivosť rýchlo klesá. Zriedkavo dochádza k prenosu ochorenia aj nepriamo predmetmi a rukami potriesnenými hlienom chorého.
Osýpky, ako je v úvode uvedené sú tak nákazlivé, že takmer každé dieťa, ktoré nemá imunitu voči osýpkam, pri kontakte s infikovaným ochorie.
Diagnostika
Na Slovensku jestvuje Národné referenčné centrum pre morbilli, rubeolu a parotitídu, ktoré je organizačnou zložkou Úradu verejného zdravotníctva. V rámci Slovenskej republiky zabezpečuje laboratórnu diagnostiku suspektných osýpok a rubeoly - dôkazom špecifických protilátok triedy IgM a IgG testom ELISA, vykonáva testy avidity IgG protilátok proti vírusu rubeoly, umožňujúce odlíšiť infekciu prekonanú v minulosti od infekcie akútnej, zabezpečuje sérologickú diagnostiku parotitídy a parvovírusu B19 na dôkaz špecifických protilátok triedy IgM a IgG testom ELISA a zabezpečuje aj nadstavbovú a špecializovanú diagnostiku osýpok, rubeoly a parotitídy, ktorá sa opiera o vyšetrovacie metódy na báze molekulovej biológie, čo je priamy dôkaz vírusovej nukleovej kyseliny metódou polymerázovej reťazovej reakcie. Na laboratórne vyšetrenie sa odoberá krv, moč, výter nosohltana, v závislosti od štádia klinických príznakov ochorenia. Výsledok vyšetrenia je dispozícii ošetrujúcemu lekárovi najneskôr do 7 dní.
Preventívne opatrenia
Pri vysokej nákazlivosti je najvýznamnejším preventívnym opatrením očkovanie. Napriek tomu, že sa u nás osýpky nevyskytujú, riziko ich zavlečenia je vysoké. Očkuje sa živou oslabenou vakcínou, kde vírusové kmene opakovaným pasážovaním na kultivačných médiách stratili svoju virulenciu, teda nie sú schopné vyvolať ochorenie. Podanie vakcíny však vyvolá tvorbu protilátok, teda chráni pred ochorením a pred jeho komplikáciami. Očkujú sa deti v 15. až 18. mesiaci života, preočkovanie sa vykonáva po dovŕšení 11 rokov života. Po podaní prvej dávky je chránených proti osýpkam 90% a po preočkovaní druhou dávkou viac ako 99% očkovaných detí.
Súčasťou preventívnych opatrení je aj sledovanie kolektívnej imunity. Zaočkovaním aspoň 95% všetkých detí nemá nákaza šancu šíriť sa v populácii. Chránené sú tak aj deti, ktoré nie sú očkované pre nízky vek, nemôžu byť očkované z vážnych zdravotných dôvodov (napr. onkologicky choré deti), alebo si nevytvorili po očkovaní ochrannú hladinu protilátok. Ak klesne proporcia zaočkovaných pod 95%, alebo sa na jednom mieste nahromadia neočkované deti, vzniká veľké riziko epidémie osýpok. Mamičky detí mladších ako 1 rok, ale aj očkovaných detí by mali dbať na to, aby ich dieťa nebolo v kontakte s neočkovaným dieťaťom.
Osýpky sú po pravých kiahniach kandidátom na vykorenenie. Bude to možné až po zlikvidovaní všetkých epidémií na celom svete a zaočkovaní všetkých osôb, ktoré nie sú voči nákaze odolné. Až potom bude možné prestať povinne očkovať. Dovtedy je riziko zavlečenia osýpok na Slovensko a ohrozenie zdravia detí veľmi vysoké.
Mýty o očkovaní proti osýpkam
Vakcína sa nepodáva deťom s určitými vrodenými poruchami imunity, osobám so závažnou poruchou imunity a tehotným ženám. Tieto skupiny osôb chráni kolektívna imunita.
Aj napriek tomu, že niekoľko rokov pretrvávajú v médiach a na rôznych internetových stránkach informácie o súvislosti očkovania touto kombinovanou vakcínou a vznikom niektorých ochorení , napríklad autizmu, diabetes mellitus I.typu , po vyhodnotení mnohých štúdii, ktoré sa realizovali na veľkom počte sledovaných detí, nebola táto príčinná súvislosť potvrdená. Zbytočná je obava rodičov z bunkových kultúr , na ktorých sa pomnožujú vírusy ružienky, pretože ich výroba je v súčasnosti komerčná a nie je voči ich použitiu výhrada ani zo strany katolíckej cirkvi v zmysle odporúčania zákazu podávania tejto vakcíny.
Niektoré zdroje
Varovanie CDC:
Varovanie HPA
odporúčania WHO
Jiří Beran, Jiří Havlík: Lexikon očkování, Maxdorf 2008
Na tlačovej konferencii sa zúčastnili:
prof. MUDr. Henrieta Hudečková, PhD. MPH - epidemiológ, hlavná odborníčka MZ SR pre epidemiológiu, vedecký sekretár SEVS
doc. MUDr. Katarína Holečková, PhD. - infektológ, vedúca katedry infektológie LF SZU
doc. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD. - epidemiológ, vedúca katedry epidemiológie FVZ SZU, predseda SEVS
MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH - pediater, infektológ, Centrum na očkovanie detí s kontraindikáciami a reakciami po očkovaní, DFN Košice
RNDr. Elena Tichá, PhD. - Národné referenčné centrum pre morbilli, rubeolu a parotitídu, ÚVZ SR Bratislava Tlačová správa
Bratislava, 26. jún 2012