ad: Vakcíny, používané na Slovensku, pri ktorých výrobe boli použité telá umelo potratených detí, alebo bunkové línie verzus telá umelo potratených detí
Základnou vlastnosťou vírusov je, že potrebujú pre svoju existenciu, teda prežívanie a rozmnožovanie živú bunku. Vírusy sú vnútrobunkové parazity. Zo živej bunky berú živiny, genetický a stavebný materiál. Hostiteľskú bunku rozložia, zničia a uvoľnia z nej mnohonásobne väčší počet nových vírusov. Ak vedci (virológovia) chcú poznať vlastnosti vírusov a vyrobiť proti nim očkovaciu látku, potrebujú udržiavať vírusy živé a zabezpečovať ich rozmnožovanie. Úlohou virológov je nájsť také bunky, ktoré budú pre dané druhy vírusov najvhodnejšie, laicky povedané, v ktorých sa vírusom bude páčiť. V polovici minulého storočia vyvinuli pre jednotlivé druhy vírusov, alebo pre skupiny vírusov tzv. tkanivové (bunkové) kultúry. Sú to živé bunky, ktoré sa udržujú pri živote umelými živinami v skúmavkách. Vírusy sa v laboratóriu „nasťahujú“ do týchto buniek a zničia ich. Pre ich ďalší rast sú potrebné vždy nové generácie živých buniek. Živé bunky, vhodné pre rast vírusov však nie je možné vyrobiť umelo. Na prípravu tkanivovej kultúry je potrebných pár gramov tkaniva živých, alebo zomrelých organizmov v krátkom odstupe. Tkanivo sa odoberá podobne ako sa to robí pri mnohých histologických vyšetreniach u pacientov napr. na potvrdenie nezhubnosti, alebo zhubnosti nádoru. Odobraté tkanivo sa v laboratóriu spracuje tak, že bunky tkaniva sa oddelia od seba, vysejú v živnom médiu na Petriho misky a ďalšie množenie už ide pasážovaním tejto kultúry. U sekundárnych bunkových línií, napr. MDCK bunky vytvorené pôvodne z tkaniva buniek psích obličiek, alebo MRC-5 sa pasážovanie deje takmer nekonečne. Primárne bunkové línie, napr. bunky kuracích fibroblastov, alebo kuracích embryí, na ktorých sa množí vírus kliešťového zápalu mozgu pre prípravu vakcíny, sú jednorazové.
Metóda bunkových kultúr sa vyvinula preto, aby sa nemuseli vírusy množiť na zvieratách, ktoré po infekcii uhynú. Na svete je zriadená celosvetová centrálna banka buniek tkanivových kultúr, ktoré slúžia všetkým, ktorí s nimi pracujú. Celý proces spĺňa biochemické, etické a priemyselné normy.
Bunkové línie ľudských embryonálnych buniek sú v mnohých prípadoch jedinou možnosťou voľby. Napr. na udržiavanie a rozmnožovanie vírusov rubeoly, varicelly a vírusu hepatitídy A výrobcovia vakcín používajú bunkovú líniu nazývanú MRC-5, ktorá vznikla z buniek odobratých pôvodne v roku 1966 z pľúcneho tkaniva odlúčeného ľudského plodu. Bunky sa neziskavaju znova a znova z orgánov, ale boli odobraté len raz a odvtedy sa množia umelo. Bunkové línie sa pri výrobe vakcín používajú len na rozmnoženie vírusov. Potom nasleduje dlhý proces usmrcovania, alebo oslabovania, rozbíjania a čistenia vírusov. Obávať sa teda, že vakcíny obsahujú zvyšky tiel umelo potratených detí je úplne bezdôvodné a zvrátené.
Ešte vysvetlenie čo sú to diploidné bunky?
Diploidná bunka je normálna telová bunka, ktorá má páry (diploidný=zdvojený počet) homologických chromozómov. Pohlavné bunky obsahujú polovičný (haploidný) počet chromozómov, takže z každého chromozómového páru je u nich prítomný len jeden chromozóm.
Výbor Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti
V Bratislave, 26.1.2011